Blog

Jak wznowić działalność gospodarczą?
Powody zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej bywają różne. Wśród przyczyn jej zawieszenia podaje się najczęściej problemy finansowe, niemożność uiszczania składek ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy, brak środków na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem firmy, problemy zdrowotne jej właściciela, indywidualne zdarzenie losowe. Przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), przysługuje prawo do jej bezterminowego zawieszenia.

Czym jest VAT i jak go rozliczyć?
VAT (z ang. Value Added Tax), czyli podatek od towarów i usług (PTU), jest nakładany zarówno na nabywców, jak i na sprzedawców. Podatek ten bywa nazywany podatkiem pośrednim oraz podatkiem od wartości dodanej, a jego wartość dolicza się do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży. Dostawca towaru lub usługi – dzięki własnej pracy – wytwarza wartość dodaną. Nie wytwarza jej natomiast nabywający produkt bądź korzystający z usługi konsument postrzegany jako ostateczny odbiorca towaru.

Na jakich warunkach można prowadzić ewidencję przychodu?
Biuro rachunkowe doradza zarówno klientom indywidualnym, jak i podmiotom gospodarczym w zakresie podatków i rachunków. Klientom indywidualnym oferuje sporządzanie rocznych deklaracji podatkowych oraz ustalanie przysługujących im ulg podatkowych i odliczeń od podatku PIT. Firmom pomaga w wyborze optymalnej metody rejestrowania przychodów i rozchodów, a także dokonuje analizy zachodzących w nich procesów gospodarczych. Podatnicy, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, muszą prowadzić ewidencję przychodów. Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ryczałtowe rozliczenie podatków i jakie są jego warunki.